Startuje Bielska Zadymka Jazzowa 2023!

Już w ten poniedziałek 12 czerwca wystartuje kolejna edycja popularnego bielskiego festiwalu muzyki jazzowej – Bielska Zadymka Jazzowa!

ORLEN Jazz Festiwal XXV Bielska Zadymka Jazzowa, jak co roku, zgromadzi w naszym regionie elitę twórców światowej i polskiej muzyki jazzowej. Start festiwalu będzie miał miejsce w Sali Koncertowej Radia Katowice, a uroczyste otwarcie odbędzie się wieczorem w Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach koncertem Ibrahima Maaloufa – najpopularniejszego instrumentalisty francuskiej sceny muzycznej.

Kolejne festiwalowe wydarzenia przeniosą się do Bielska-Białej. We wtorek 13 czerwca w Teatrze Polskim odbędzie się Gala Polskiego Jazzu z udziałem legendarnego artysty, „Generała polskiego jazzu” i „Anioła Stróża Bielskiej Zadymki Jazzowej” Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który związany jest z Bielską Zadymką Jazzową od samego początku. W drugiej części wieczoru odbędzie się ceremonia wręczenia Nagrody Artystycznej Stowarzyszenia Sztuka Teatr „Anioł Jazzu 2023” Annie Marii Jopek. Wokalistka wystąpi z Sekstetem Piotra Wojtasika.

W kolejnym dniu Festowalu, 14 czerwca, wręczona zostanie kolejna statuetka Anioła Jazzu, tym razem Artystce Rezydentce tegorocznej edycji festiwalu esperanzie spalding – amerykańskiej wokalistce, pięciokrotnej zdobywczyni nagrody Grammy. Tego wieczoru w sali koncertowej Cavatina Hall artystka zaprezentuje po raz pierwszy w Europie najnowszy projekt zatytułowany „Off-Brand gOods”: esperanza spalding & Antonio Brown Dance”. Będzie to europejska premiera materiału, który niebawem pojawi się w wersji płytowej. W tym dniu w Cavatina Hall wystąpi także zespół Horntet, laureat ubiegłorocznej nagrody głównej Konkursu LOTOS Jazz Festival.

W czwartek 15 czerwca w Bielskim Centrum Kultury świętowany będzie jubileusz Festiwalu. Koncert #ZadymyRobimy zgromadzi na scenie i na widowni osoby zaangażowane w organizację Zadymek na przestrzeni 25 lat. Wieczór uświetnią dwa koncerty Chico Freeman & Antonio Faraò Quartet „Tribute to John Coltrane” oraz Apostolis Anthimos TRIAS „Come Together”, a samo wydarzenie będzie można obejrzeć na żywo w Internecie.

W piątek 16 czerwca odbędzie się po raz pierwszy muzyczny maraton w klubie Metrum w Bielsku-Białej „New Tone By RQS” – cykl koncertów prezentujących jazzową „nową falę” z Polski i Wielkiej Brytanii, a już 17 czerwca Festiwal przeniesie się do gliwickiej Małej Areny. Tam odbędzie się premierowe widowisko „Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter” z udziałem esperanzy spalding, Kris Davis, Terri Lyne Carrington, Tineke Postmy, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyr. Clarka Rundella oraz grupy tanecznej AntonioBrownDance. Koncert poświęcony będzie pamięci jednego z najwybitniejszych twórców w historii jazzu — Wayna Shortera. Artysta ten wystąpił na Zadymce dwa razy: w 2008 i 2015 roku.

Festiwal zakończy się 18 czerwca Paradą Nowoorleańską, która przejdzie ulicami Bielska-Białej. Jak co roku temu fenomenalnemu wydarzeniu będą towarzyszyć także inne wydarzenia kulturalne, takie jak wystawy, jam sessions, pokazy filmowe, warsztaty i koncerty „niespodzianki”.

Wybierasz się na festiwalowy koncert? W Sky Roof Apartments pozostały ostatnie wolne terminy! Zadzwoń, zarezerwuj nocleg i ciesz się bliską odległością do wszystkich najważniejszych lokalizacji Festiwalu!

Strona wydarzenia https://www.zadymka.pl/